O zakładzie

dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ

granosik@p.lodz.pl

tel. 0-42 631-25-54

W swojej pracy dydaktycznej i badawczej zespół pracowników zakładu od wielu lat zajmuje się tematyką związaną ze sterowaniem i konstruowaniem robotów (przemysłowych, społecznych, ratunkowych i medycznych), oraz zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji (AI).

Główne kierunki badań naukowych prowadzonych w Zakładzie Sterowania Robotów to:

• konstrukcja i sterowanie robotów mobilnych oraz robotów do zastosowań specjalnych,
  • sterowanie elektrycznych i pneumatycznych napędów robotów,
  • wykorzystanie informacji wizyjnej w sterowaniu robotów,
  • zaawansowane sterowanie obiektów nieliniowych,
  • systemy teleoperacyjne i sterowanie przez sieć,
  • sterowanie impedancyjne.,
  • interakcja człowiek-robot.

W ramach prac badawczych w ostatnim czasie wykonano następujące projekty:

• Opracowanie i budowa Autonomicznych Robotów Mobilnych (AMR) do transportu wewnątrzzakładowego, zintegrowanych z modularnym systemem uniwersalnych stanowisk zrobotyzowanych – SMART.
  • Sterowanie impedancyjne dla robotów ratunkowych - ROBREX.
  • Stworzenie systemu urządzeń i środowiska programistycznego do wspomagania terapii sensorycznej dzieci ze spektrum Autyzmu – Roboterapia. Innowacyjne urządzenia nie tylko pozwalają personalizować i monitorować terapię ale także odciążają terapeutę i mogą uczynić jego pracę przyjemniejszą.
  • Rozwój urządzeń wspierających terapię osób po udarze – projekt we współpracy z Nagoya Institute of Technology oraz szpitalem im. dr Jonschera w Łodzi.
  • Budowa robotów modułowych (lądowych i latających) do inspekcji i akcji poszukiwawczo-ratunkowych – Raptors, Najlepsi z najlepszych.

Zakład Sterowania Robotów specjalizuje się w zajęciach z zakresu podstaw robotyki, sterowania robotów, robotów mobilnych, automatyki przemysłowej oraz systemów wizyjnych w robotyce i systemów autonomicznych.

Istnieje możliwość rozwijania zainteresowań w ramach Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, gdzie realizowane są projekty, które często pokazywane są na międzynarodowych wystawach i nagradzane w ramach różnych konkursów. Studenci od 2008 roku organizują jedne z największych w Polsce – międzynarodowe zawody robotów Sumo Challenge.